Халкідіки

[Total: 0   Average: 0/5]

Халкідіки: 500 кілометрів краси
Найвідоміший курорт Північної Греції – це, звичайно, півострів Халкідікі (Халкідікі) на південному сході від Салонік. Полежати два тижні на піщаному пляжі біля готелю, зрідка сповзаючи з лежака за черговим обідом? Зупинитися в самому центрі цивілізації, танцювати ночі безперервно і не пропустити жодної екскурсії? Усамітнитися з дітьми на березі неглибокої бухти з чистою водою, вдихаючи сосновий аромат? Легко та невимушено. Вибирайте.

500 км берегової лінії – це ніби що зійшли з рекламних проспектів картинки з яскравими фарбами: блакитно-зелені прозорі хвилі, біло-золотий пісок, густа тінь сосен і насичений запахом моря і хвої чисте повітря. Втім, неможливо говорити про Халкідіки загалом. Острів складається з трьох так званих «пальців»: Кассандра, Ситонія та Афон – і «долоньки». Цікаво, що греки їх називають ногами. На «долоньці» туризму немає, зате вона сповнена селищами, одна з яких – Полігірос – столиця півострова. Тут знаходяться деякі пам’ятки, наприклад, печера Петралона.
Назва Халкідікі на початку використовувалося для позначення столиці півострова, через його тісні відносини з великими грецькими містами Халкідою та Еретрією, які побудували тут на початку X століття до н.е. безліч колоній. Весь півострів отримав назву Халкідікі в пізніший час.

Халкідіки. Вид з Кассандри на Ситон

Кассандра – найзахідніший «палець» півострова, найближче розташований до Салоників і, напевно, тому першим почав розвивати туристичну інфраструктуру. Сьогодні його пляжі з білим піском і маса готелів набиті туристами вщерть. Здається, за останні десять років російську тут вивчили все: персонал готелів, офіціанти, продавці сувенірів. Деякі готелі спеціалізуються на російських туристах.

Халкідіки. Кассандра

Ситонія – середній «палець» з його скелястими пейзажами, печерами, нескінченними сосновими лісами, іграшковими рибальськими селищами та маленькими піщаними бухтами з блакитною водою Егейського моря – це місце, де за бажання ви зможете відпочивати в повній самоті.

Халкідіки. Ситонія

До речі, про рибалок та рибок. Знавці стверджують, що течії, що з’єднують Середземномор’я з Чорним морем, підганяють до Халкідіків цілими одвірками все те, що в цих морях водиться. Тому не пропустіть шанс спробувати цю неймовірну смакоту в тавернах рибальських селищ півострова за дуже кумедні гроші. Особливо рекомендую восьминогів.

Останній «палець» півострова – Свята гора Афон – мабуть, ще красивіший і гармонійніший за решту, але він, як відомо, закритий для масового відвідування. Це єдина у світі православна чернеча республіка, де сьогодні знаходиться 20 монастирів, безліч скитів та келій пустельників. Вже понад 10 століть сюди не допускаються жінки.
Халкідіки. Афон
Сьогодні на Святому Афоні діють 20 монастирів, у тому числі один російський, один болгарський та один сербський. У часи своєї слави Святий Афон включав 180 православних монастирів. Перші чернечі скити з’явилися тут ще VIII столітті н.е., а статус автономії під заступництвом Візантійської імперії республіка отримала 972 року. Щоправда, через кілька століть Візантії стало не до заступництва: вона тільки й встигала відбиватися то від учасників хрестових походів, то від тюркських племен, що насідають… Афону довелося обходитися без «державного утримання», терпіти гоніння з боку папства, платити подати завойовникам регіону. В результаті «вижили» лише 25 монастирів. Лише до середини ХIХ століття після проголошення незалежності Греції для Святої Гори настають мирні часи.

Як відомо, найсуворіша заборона відвідувати Афон жінкам існує ще з ІХ століття, а чоловікам потрібно заздалегідь отримати дозвіл на вхід на територію Святого Афона, але й ті, й інші можуть поглянути на землі та монастирі Афона з моря. Кораблики, що вирушають з міста Урануполіс, пливуть вздовж південно-західного узбережжя півострова на відстані достатній, щоб розглянути монастирі, і зокрема знаменитий російський монастир Св. Пантелеймона. Російські ченці з’явилися тут ще за часів хрестителя Русі Святого Рівноапостольного князя Володимира, а російська обитель на місці нинішнього монастиря Пантелеймонова була заснована наприкінці XVIII століття. Монастир, який колись населяли 3 тисячі ченців (сьогодні 40), зберігає главу св. великомученика Пантелеймона, численні святі мощі, чудотворні ікони, безцінні книжки та рукописи.

Неможливо описати Святий Афон звичайними словами… Уявіть собі найпрекраснішу природу, водночас гірську, рівнинну та приморську. Уявіть найбагатшу скарбницю візантійської спадщини, яка вражає не лише фахівців. Уявіть місце настільки намолене і святе, що всі складні питання раптом стають зрозумілими, а життя – ясним і легким. Уявіть – і обов’язково постарайтеся побачити його хоча б з борту корабля – це надзвичайна екскурсія, яку ви можете здійснити на півострові Халкідікі.

Вверх