Главная / Історія / История Греции / Історія Греції: Кам’яний та Бронзовий вік

Історія Греції: Кам’яний та Бронзовий вік

[Total: 0   Average: 0/5]

Кам’яний вік
Згідно з деякими археологічними розкопками, найперші поселення на території Фессалії відносяться до епохи палеоліту (між 11.000 – 3.000 до н.е.), коли зі сходу, (за іншими даними, з Центральної Європи) прийшли перші поселенці, які, використовуючи кам’яні знаряддя праці приступили до освоєння земель, розвиваючи сільське господарство.

На основі знов-таки проведених розкопок було доведено, що грецька цивілізація набула особливого розвитку в період між 3.500 – 3.000 рр. н. до н.е. У цей час побільшало поселень, а соціальна організація перейшла від трайбалізму – одного з проявів міжплемінної ворожнечі – до формування племінної еліти.

Тим часом, з появою великих сільськогосподарських громад, близько 6.000 до н.е., були колонізовані Фессалія, Анатолія (Мала Азія), острови Егейського моря і Кріт. Перші поселенці займалися ловом риби, виготовленням глиняного посуду; почало розвиватися мореплавання. Кліматичні та природні умови були ідеальними, сприяючи прискореному темпу розвитку, що приваблювало торговців з усього Середземномор’я та загалом переселенців з інших місць (оливкові гаї, виноградники, родючі рівнини, ліси, річки).

У цей період простежується зародження перших релігій: у святилищах і могилах було знайдено глиняні статуетки жінок і тварин.

Кам’яний вік. ГреціяКамінний вік. Наконечники копій, знарядь праціПечера Петралона

Бронзовий вік
На думку вчених, близько 3000 р. до н.е. зі сходу прийшло мистецтво з обробки металу. Використання знарядь праці та зброї, виконаних із бронзи, сприяло відродженню у Греції нових поселень та цивілізацій. Так, у другому тисячолітті до н. виникло кілька великих цивілізацій: Мінойська на Криті, Мікенська (на самому материку) та Кікладська – на островах у центральній частині Егейського моря.

Кіклади, що знаходяться між материковою Грецією та Критом, являли собою важливий торговий центр, що пов’язує Європу та Азію. Кікладська цивілізація розвивалася досить швидко у всіх сферах життя: торгівлі, політиці, культурі та мистецтві (з вражаючими фресками та мармуровими статуетками). Цей період характеризується швидким зростанням населення та бурхливим розвитком торгівлі.

Цивілізації бронзового віку (від 3.000 до 1.000 рр. до н.е.) на островах Егейського моря, на Криті, а також на території материкової Греції та Анатолії отримали загальну назву Егейської цивілізації, яка, у свою чергу, поділяється на Крито-мікенський період (кінець III-II тис. до н. е.), що включає Мінойську і Мікенську цивілізації (пізньоелладський період цивілізації на Балканах).

Крито-мікенська цивілізація отримала свою назву у зв’язку з знахідками, виявленими під час археологічних розкопок, проведених у 70-ті роки XIX століття в Мікенах та Тірінфі німецьким археологом Генріхом Шліманом, а також сером Артуром Евансом з Великобританії – у Кноссі (1900) .).

Бронзова статуетка Бронзовий вік. ГреціяБронзовий вік. Прикраси

Мінойський період (2.800-1.500 р. до н.е.)
У цю епоху, названу на ім’я легендарного царя Міноса, культура Криту за рівнем розвитку випереджала решту Елладу. Розквіт мінойської культури припав на XX-XVI ст. до н.е. Саме в цей час її творці – пеласги (найдавніше індоєвропейське населення Східного Середземномор’я) – побудували та прикрасили знамениті палаци у Кноссі та Фесті, освоїли техніку бронзового лиття та розробили ієрогліфічну писемність. У пору посилення Кносса Кріт розширив свої морські зв’язки до Кікладу, Фінікії та Єгипту. Поступово сформувалася і нова система письма – складова. Найбільш яскравою формою прояву високорозвиненого критського мистецтва були знамениті фрески, що прикрашали стіни палаців Міной. Мінойська культура вплинула на материкову Грецію.

Розкопки, проведені на Криті, а також відсутність оборонних стін дозволяють зробити висновок про те, що Мінойська цивілізація підтримувала мирні та дружні відносини з іншими цивілізаціями Егейського моря.

Приблизно 1.500 р. до н.е. Мінойська цивілізація раптово зникла, як вважають, внаслідок великого виверження вулкана на острові Санторіні, яке, на думку вчених, спричинило серію сильних землетрусів, а також величезні хвилі припливу.

Саме в цей період, орієнтовно в 1200 р. до н.е., Микенська цивілізація, що конкурує з нею, взяла під свій контроль критські торгові мережі.

Фестський дискКноський палац на КритіМінойська епоха. Фрески Кноського палацу

Мікенський період (1.500-1.100 р. до н.е.)
З півночі Балкан почалося нашестя протогрецьких племен, найсильнішими з яких були ахейці, що завоювали і підкорили велику частину Еллади, відтіснивши і частково вигнавши пеласгов. Виникла нова цивілізація, яка змінила мінойську й отримала назву мікенської.

Вверх