Главная / Історія / История Греции / Історія Греції

Історія Греції

[Total: 0   Average: 0/5]

Греція, її материкова частина та острови, – це країна з напрочуд багатою історією. Невипадково її називають країною богів, батьківщиною філософії, наріжним каменем західної культури та, загалом, колискою європейської цивілізації.

Стародавня Греція займає важливе місце у всесвітньо-історичному процесі. Її досягнення багато в чому стали основою європейської культури. Багато галузей сучасної науки зросли з урахуванням праць давньогрецьких вчених і філософів. Елементи давньогрецької архітектури досі використовуються для прикраси сучасних будівель. Епос, література та мистецтво Стародавньої Греції досі привертають загальну увагу та викликають заслужене захоплення. Значна частина наукової термінології (особливо в медицині), назви багатьох наук, у тому числі навіть сам термін «історія», більшість власних імен, як чоловічих, так і жіночих, багато існуючих в інших мовах (і особливо в російській) слова, висловлювання, прислів’я та приказки беруть свій початок із давньогрецької мови.

Мікени, Стародавня ГреціяАкрополь, ГреціяФіліппи

Сам термін «Древня Греція» використовується для позначення грекомовного населення в період давнини і відноситься не тільки до території, яку сьогодні займає сучасна Греція, а й до інших регіонів, заселених у минулому грецьким народом, як, наприклад, Кіпр, Іонія (західне узбережжя Туреччини ), Сицилія та південь Італії, відомі як Велика Греція, а також розкидані грецькі поселення на берегах Середземного моря.

Сучасні археологічні розкопки свідчать, що перші поселення біля Греції ставляться до епохи палеоліту (11.000 – 3000 е.). У II столітті до нашої ери Греція була батьківщиною таких великих цивілізацій, як Мінойська (2600-1500 до н.е.), Мікенська (1500-1100 до н.е.) та Кікладська (на островах у центрі Егейського моря).

Класичний період історії Греції (VI-IV ст. до н.е.) припадає на Золотий вік – найзначніший період в історії країни, який подарував усьому світу найбільших вчених та людей мистецтва: філософів, істориків, математиків, лікарів, архітекторів, поетів, драматургів , скульпторів.

КсенофонФукідідАрістотель

Крім антагонізму між полісами, історія Греції налічує низку безперервних вторгнень перської армії, а пізніше – напад римських легіонів (146 р. до н.е.). Однак, римські завойовники не тільки визнали культуру Греції, але й стали її свідомими послідовниками: завдяки пам’ятникам римської епохи, що повторювали витвори мистецтва Стародавньої Греції, які збереглися до наших днів набагато краще, ніж еллінські прототипи, ми сьогодні можемо судити про велику спадщину, яку ми залишили. давні греки. Більше того, зрештою, грецька культура взяла гору над римським способом життя, незважаючи на те, що вона була лише частиною величезної Римської імперії. З поділом імперії на дві частини, її східна частина, тобто Візантійська імперія зі столицею в Константинополі, завдяки пануванню грецької мови, набула яскраво вираженого грецького характеру, проіснувавши з IV по XV століття, поки 29 травня 1453 року Константинополь не впав під тиском .

Греція перебувала під османським ярмом майже 400 років, аж до 1821 року, коли під час національно-визвольної боротьби грецький народ проголосив свою незалежність, створивши нову, незалежну державу.

У 1833 року у Греції було встановлено монархічний лад.

У середині XIX – на початку XX століття Греція зробила колосальні зусилля для приєднання своїх територій, що залишалися ще під владою Османської імперії. Це вдалося частково здійснити завдяки участі в Балканських війнах, а також у Першій світовій війні, після завершення якої ситуація, що склалася – стратегічні помилки грецького уряду, а також посилення націоналістичних настроїв у Туреччині – призвело в 1922 році до Малоазійської катастрофи, під час якої загинуло 353.000 греків Понта, а понад 1,5 млн. чоловік спішно покинули землю, на якій їхні предки прожили майже 3000 років. Так, понад мільйон біженців потрапило на територію Греції (інша частина – до Росії, узбережжя Кавказу).

Грецька артилеріяКарта Великої ГреціїБитва при Сангарії

Під час Другої світової війни Греція вступила після нападу на неї фашистської Італії, якій вона змогла протистояти, але вже за втручання нацистської Німеччини країна не встояла: почався період окупації країнами гітлерівської коаліції (1941-1944 рр.). Не встигла Греція оговтатися від окупації країн Осі, вибухнула Громадянська війна, що тривала до 1949 року.

1952 року Греція вступила до НАТО, а 1967 року після державного перевороту в країні встановилася військова диктатура, яка в результаті скасувала монархію. Помилки військової хунти призвели до захоплення турецькою армією частини Кіпру (так зване Кіпрське питання), що закінчилося поваленням диктатури «чорних полковників» (1974).

Вверх